niedziela, 10 marca 2013

Rowerowy Dzień Kobiet

Po raz pierwszy nie rodzinnie a kobieco otwieramy sezon dłuższych wypadów rowerowych. Wybieramy się na II Rowerowy Dzień Kobiet - inicjatywę szczecińskiego Madbike'a. Pogoda nas nie rozpieszcza jest zimno i pochmurno. Decydujemy się na złamanie przepisów i tym razem kask jedzie na moim bagażniku - poruszamy się tylko chodnikami więc dzisiaj wyjątkowo komfort termiczny wygrał z bezpieczeństwem.Jesteśmy ubrane na cebulkę, mimo tego ręce marzną i spakowana zapasowa para rękawiczek okazuje się niezbędna. 


Zbiórka tradycyjnie na placu Lotników. Dzisiaj z rozgrzewającą niespodzianką - kawę, herbatę i pyszne kakao serwuje Pan Kawka


Uczestniczki powoli zbierają się w umówionym miejscu, tymczasem nad placem zaczynają unosić się bańki dodając trochę słońca do pochmurnej scenerii.


Obowiązkowa sesja zdjęciowa wśród tęczowych baniek.


Pamiątkowe szprychówki rozdane, organizatorka udziela wywiadu redaktorowi Radia Szczecin. Lada chwila ruszamy w kierunku Głębokiego gdzie spotkamy się z kolejnymi uczestniczkami.
Tu głęboki ukłon w kierunku organizatorki, ale i wszystkich uczestniczek: podczas przejazdu przez miasto zdarzało się, że grupa została przerwana przez sygnalizację świetlną lub konieczność przejazdu przez ulicę - dziewczyny solidarnie zatrzymywały się i czekały na resztę. Nie było wyprzedzania i wyrywania do przodu, każda z nas - nawet te na najmniejszych rowerach miały szanse utrzymania tempa, a nawet utrzymywać się na czele peletonu :)


Krótki postój na Głębokim, okazuje się że jest nas całkiem sporo - uzbierało się ok. 50 kobiet większych i mniejszych. Najmniejsze jadą w przyczepkach - podziwiam mamy ! Moja pociecha wraca - oczywiście pod opieką - do miasta, z pokonaniem dłuższej trasy poczekamy do nowego większego roweru. 
Kobiecy peleton jedzie dalej trasą przez Pilchowo i Bartoszewo do Sławoszewa. Trasa biegnie głównie ścieżką rowerową, ale w Pilchowie musimy korzystać z jezdni - tu bardzo przydaje się pomoc Panów - zagonienie na prawą stronę takiej rozgadanej masy pań nie jest sprawą łatwą :)
Tymczasem słońce rozgoniło chmury i w spokojnym, kobiecym tempie - ok. 15 km/h oraz przesympatycznej atmosferze dojeżdżamy do celu.


W Sławoszewie wita nas gospoda Zjawa.


Na terenie gospody obszerny parking, było nas jednak tak dużo, że rowery stały dookoła gospody i przy wszystkich możliwych płotach. Jak widać nie było potrzeby chowania wszelkiej maści dóbr - można było z pełnym zaufaniem zostawić dwa kółka z sakwą bez obaw że po powrocie nie będzie sakwy, lampki lub kasku.


Gospoda została kompletnie zawłaszczona przez rowerzystki i paru rowerzystów. Miejsca wystarczyło dla wszystkich i wszyscy z chęcią korzystaliśmy ze specjalnego rowerowego menu, gdzie można było znaleźć takie specjały jak zupa trzewikowa czy warniki z okrasą ( w wolnym tłumaczeniu zupa dyniowa i pierogi ).
Przy pysznych daniach wysłuchałyśmy wykładu pani mgr Alicji Pelkowskiej z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii na temat profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi.  


Wśród rzeszy przemiłych kobiet była także przedstawicielka Odjazdowego Bibliotekarza, dzięki któremu powstał ten blog i zrodziła się rowerowo-książkowa pasja. Tegoroczna edycja Odjazdowego Bibliotekarza odbędzie się 12 maja - mam nadzieję na ciepełko bo w ubiegłym roku zmarzliśmy okrutnie.
Po ciekawym wykładzie i pysznym obiedzie ruszamy do domów. Wracamy luźnym peletonem i ostatecznie rozjeżdżamy się na Głębokim - pozdrawiam ciepło nowo poznaną imienniczkę Ewę, która eskortowała mnie prawie pod sam dom :) 
Chciałam serdecznie podziękować organizatorce za sympatyczną wycieczkę i proszę o więcej! Może nie tylko z okazji dnia kobiet, ale cyklicznie np. raz na kwartał zorganizujemy taką kobiecą  wyprawę na zupełnym luzie w celu tylko i wyłącznie miłego spędzenia czasu ?
Jestem pierwszą chętną !

A na zakończenie dowód na to ile miałyśmy szczęścia z pogodą - niedzielny poranek w Szczecinie:6 komentarzy:

 1. Brawo Kobiety! Gdy dziś zobaczyłam śnieg za oknem pomyślałam właśnie o Was - uczestniczkach wczorajszej wyprawy. Miałyście dużo szczęścia! pozdrawia niedzielna amatorka 4 kółek :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakich "czterech"! Miało być "dwóch" :-)Ewo, jak zinterpretujesz tę moją pomyłkę? :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniko, ta freudowska pomyłka świadczy o podśwadomej potrzebie odstawienia 4 kółek na rzecz 2 :-)
   Przyjeżdżaj na marcową masę krytyczną !
   Pozdrawiam ciepło !

   Usuń
 3. Oj, jak dobrze Kochana, że opisałaś to! Tak bardzo czekałam na ten wypad i choroba mnie pokonała! Trzymałam kciuki za Was, pogodę! I za Joannę, która też nie do końca była zdrowa!
  Prawda, że Joasia jest cudowną organizatorką?!

  Mamo_Adama ja myślę,że chodziło Ci o twoje dwa kóła i dwa -Adama, hi hi!
  Pozdrawiam cieplutko!
  aga

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna sprawa, w ogóle wszelkie inicjatywy, które łączą, jednoczą są pozytywnym zjawiskiem. A u nas niestety mniej pozytywnie, bo mężowi skradziono rower :/ Dla niego to ogromny cios, bo tak wiele radości z niego czerpał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo przykre i okropnie denerwujące. Mam nadzieję, że złodzieja zegnie w trzech miejscach, a rower da się odzyskać.

   Usuń