niedziela, 29 marca 2015

stacja miasto


Marzec nie rozpieszcza. Dzisiaj marszo-jazda po stacjach roweru miejskiego i sprawdzian co przy okazji można zobaczyć w Szczecinie.


Stacja 25 Dworzec PKS. Na pierwszym planie jedna ze szczecińskich pomp - połączone ze studniami głębinowymi, zapewniały i dziś jeszcze zapewniają szczecinianom dostęp do czystej wody. Żeliwne dzieła fabryki Poepckego wpisane do rejestru zabytków, systematycznie restaurowane cieszą oko, a latem dają mnóstwo frajdy nie tylko dzieciom.


Stacja 16 Plac Żołnierza Polskiego. Plakat reklamujący najnowszy spektakl Teatru Współczesnego "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz. Minimalistyczna scenografia, brak charakteryzacji oraz charakterystyczny ruch i dźwięk sceniczny to marka jaką wypracowała jedna z najwybitniejszych reżyserek teatralnych i jednocześnie dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego - jednej z najlepszych scen w Polsce.Stacja 10 Plac Rodła - Aleja Wyzwolenia. Budynek Pazim, zwany ze względu na swój charakterystyczny kształt termosem, powstał w początku lat 90-tych XX w. jako pierwszy tak wysoki obiekt w mieście. Budowa prowadzona przez austriacką firmę Ilbau była swego czasu nie lada wydarzeniem. Obecnie w budynku mieszczą się głównie biura, hotel, restauracje i kluby oraz najwyżej położona kawiarnia w mieście.   


Stacja 11 Plac Rodła - PZU. W tle park im. Stefana Żeromskiego drugi co do wielkości park miejski. Założony w 1810 r. z nasadzeniami drzew rodzimych i obcych, znacznie powiększony po likwidacji fortu w końcu XIX w., z kawiarnią parkową - dziś czterogwiazdkowym hotelem - wciąż stanowi atrakcyjne miejsce spacerów i spotkań.


Stacja 15 Zamek Książąt Pomorskich. Położony na wzgórzu zamkowym od XII w. gród i przez prawie 500 lat siedziba książąt pomorskich - Gryfitów . Po upadku Księstwa Pomorskiego i wymarciu dynastii zamek stał się siedzibą namiestnika szwedzkiego i kolejnych dowódców garnizonu. Swój obecny renesansowy charakter zawdzięcza powojennej odbudowie. Dzisiaj miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, siedziba Opery na Zamku, restauracja i kino.


Stacja 22 Plac Orła Białego. Od strony południowej monumentalna wieża szczecińskiej katedry. Historia świątyni sięga XIII wieku kiedy to powstała pierwsza gotycka bazylika, wielokrotnie przebudowywana zachowała swój charakter. Podczas II wojny światowej poważnie zniszczona, systematycznie odbudowywana. Tak smukłą i strzelistą wieżę posiada od 2008 r. kiedy to zakończono przebudowę umożliwiając wejście na punkt widokowy w hełmie.


Stacja 22 Plac Orła Białego. W centrum placu przepiękna wykonana z piaskowca fontanna zwieńczona rzeźbą orła z rozpostartymi skrzydłami. Wzniesiona w 1792 r. stanowiła element szczecińskich wodociągów. Bez szwanku przetrwała zawieruchę wojenną, niestety dziś pozbawiona otoczenia wierzb płaczących i ... wody, która po ponad 300 latach funkcjonowania zaczęła jej szkodzić.  


Stacja 22 Plac Orła Białego. Pałac Pod Globusem - wzniesiona w 1725 roku barokowa rezydencja jest miejscem urodzenia księżniczki Zofii Doroty Wirtemberskiej późniejszej carycy Marii Fiodorowny, żony cara Pawła I. Pod koniec XIX w. rozebrany i wzniesiony na nowo w duchu neoklasycystycznym. Mimo nalotów przetrwał i dziś odzyskał swą świetność stanowiąc siedzibę szczecińskiej Akademii Sztuki.


Ile stacji tyle miasta i jego historii.

1 komentarz:

  1. Od lat współpracuję z www.pompy-pomorze.pl- znacie? Podobno mają doskonałem pompy głębinowe. i jestem bardzo zadowolony. Firma godna polecenia.

    OdpowiedzUsuń