piątek, 5 października 2012

Pogodno niepogodno

Dzisiaj króciutki przejazd przez Pogodno w niezbyt sprzyjającej aurze.  
Wybrałam się poprawić swój wizerunek zewnętrzny ( fryzjer ) i wewnętrzny ( biblioteka ). Jednak  w konfrontacji z pięknymi okolicznościami przyrody ( i nie tylko ) wizerunki muszą poczekać.  


Dla poczucia klimatu mojej części Pogodna ( Braunsfelde ) budynki gospodarcze przy ul. Wieniawskiego. Trochę zaniedbane, bardzo tajemnicze i urocze o każdej porze roku.


Charakterystyczna willa obłożona żółtą licówką i z przepiękną stolarką powstała w latach 1904-1905 dla komornika sądowego.


Niepozorny budynek stanowiący dodatek do bardziej okazałego sąsiada - mały ale z charakterem, aż chciałoby się wdrapać się na przytulne poddasze i zanurzyć nos w książce. 


Zaraz obok prawdziwe zamczysko, klimat rodem z "Psa Baskerville'ów".


Typowa dla Pogodna zwarta w bryle willa przy ul. Wołogoskiej powstała w roku 1906 dla poborcy podatkowego i jego żony, właścicielki sklepu z kapeluszami - na podstawie jednego z kolejnych projektów - inwestorzy musieli być kapryśni :)


Chwila dla wizerunku.Dwa przepiękne domy jednorodzinne przy ul. Marii Konopnickiej powstały przed 1935 r. Miasto rozrastało się w kierunku południowym i zabudowa tej części ulicy staje się wyraźnie skromniejsza by w końcu zamienić się w budynki wielorodzinne.


Willa przy ul. Konopnickiej z częściowo wymieniona stolarką okienną. Nie rozumiem potrzeby zmiany wyglądu okien, czy tak trudno zostawić poprzedni układ ? 


Jesień na Pogodnie : krzywe chodniki, żółte liście i piękne koty.


Jest też "koci" dom z rzeźbą dwóch kotów nad wejściem.


Jedna z pierwszych willi powstałych przy ul. Konopnickiej wzniesiona już na początku XX w.Koniec wycieczki : biblioteka publiczna filia nr 8, która także mieści się w willi z początku XX w.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz